במהלך השנים האחרונות, אנו עדים לעלייה משמעותית בכמות האנשים הפועלים בארץ לטובת יצירת פתרונות לחיים ברי קיימא.

מקיבוצים מבוססים המציעים הרחבות קהילתיות, דרך קומונות עירוניות, ועד חוות פרטיות ומרכזי חינוך אקולוגיים- מתפתחים להם מגוון פרוייקטים המציעים אלטרנטיבה לתרבות הצריכה של המיינסטרים.

עתה הגיע הזמן לאחד את כל היוזמות הנפלאות האלה תחת ארגון-גג ארצי אחד- GEN ישראל.

בהיותה מדינה קטנה וצפופה בעלת משאבים טבעיים מועטים, ישראל ניצבת בפני אתגר אמיתי בכל הקשור לסביבה ברת-קיימא. טביעת הרגל האקולוגית הלאומית, למרות היותנו ממוצעים בדירוג המקובל בין המדינות המתועשות, חונקת את המגוון הביולוגי הקיים. נכון לכרגע, ישראל לחלוטין נסמכת על דלקים פוסילים מיובאים לאחזקת משק האנרגיה המקומי שלה.

תשתיות ומקורות אנרגיה מתחדשת מתפתחות כעת יותר מתמיד, אך עדיין מהוות רק חלק מזערי מצריכת האנרגיה הלאומית. בחלק מהמדינה מהווים זיהומי המים והאויר איום אמיתי על בריאות האוכלוסיה, והטיפול בפסולת מוצקה ונוזלית מתמקד בפתרונות הקונבנציונלים של שליחה למזבלות וטיהור הנוזלים.

בנוסף, ישנן אוכלוסיות מיעוט רבות- דוגמת כפרי הבדואים הלא מוכרים שבנגב- הסובלים ממחסור בתשתיות בסיסיות ואשר קרבתם לאתרי פסולת רעילה ולא מטופלת גורמים לעיתים קרובות למפגעים סביבתיים, תברואתיים ובריאותיים.

יש לזכור שאתגרים מדיניים אלה קיימים בתוך מציאות מתמשכת של קונפליקט עם הפלסטינים- כזה אשר לו מחיר סביבתי ואנושי קשה לשני הצדדים.

לתנועה הגדלה והולכת של יוזמות אקולוגיות וקהילות בתוך ישראל יש את הפוטנציאל להציע חזון חיובי ומקיים לעתיד. הפרוייקטים המפציעים ברחבי המדינה מאפשרים לאנשים להתנתק מתרבות הצריכה הנפוצה ולפתח אלטרנטיבות המבוססות על כלכלה מקומית, פיתוח מקורות אנרגיה מתחדשים ופתרונות לשימור מים המבוססים על עקרונות עיצוב הפרמקלצ'ר ועל חיים שיתופיים.

ייסוד הרשת הישראלית הינו הצעד ההגיוני הבא בכדי לאפשר תהליך זה.

המטרות הניצבות בפנינו בבואנו לייסד את רשת GEN הישראלית דומות במהותן למטרות הרשת הבינלאומית:

  1. לקדם אלטרנטיבות מקיימות בעלות השפעה אקולוגית חיובית לתמיכה בהפחתת התחממות האקלים העולמי, ולחבר אנשים המחפשים דרך חיים קהילתית משותפת ואקולוגית יותר, בין אם בקהילות קיימות או בהקמת קהילות חדשות.
  2. לחזק את הקהילות והפרוייקטים הקיימים על ידי נתינת מסגרת אפשרית ונוחה ליצירת קשרים ושיתופי פעולה פוטנציאלים- אחד עם השני וגם עם אירגונים דומים בארץ, סמכויות ממשלתיות מקומיות וארציות ועם הרשת הבינלאומית כולה.
  3. לעודד קשרים חוצי גבולות וחוצי תרבויות עם שותפים קרובים ורחוקים.

כנס GEN ישראל הראשון התקיים במהלך יום שלם ב-23 בנובמבר בקיבוץ גזר, בהשתתפות קושה יוברט, נשיאת GEN העולמי. מעל 200 משתתפים מרחבי הארץ שייצגו כ-40 פרוייקטים אקולוגים שונים, קהילות ורשתות התכנסו בכדי ללמוד יותר האחד על השני, להעמיק את שיתופי הפעולה ולחלום יחד את העתיד.

אירוע זה, בו הדגמנו מעשית כלים לניהול קהילות ועבודה משמעותית בתחום, היווה התחלה מעוררת השראה להקמתה של רשת הקהילות והכפרים האקולוגיים בישראל.

רשימת הפרוייקטים הישראליים הנמצאים באתר GEN העולמי

One thought on “על הרשת הישראלית

  1. אתר ממש יפה. רק כדאי שהכתב בדפי המלל יהיה גדול יותר וברור יוקר לקריאה.
    ישר כוח!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *