משתתפים: קושה יוברט- יו"ר רשת הקהילות העולמית GEN, ונציגים מצוות GEN ישראל.

בסיור התמקדנו במרכז ובדרום הארץ. ביקרנו מספר מודלים של קהילות אקולוגיות: קיבוצים (לוטן, נאות סמדר וגזר), קהילות וקואופרטיבים עירוניים- "תמוז" העובדים לטובת שינוי חברתי בפריפריה והקהילה העירונית "עץ בעיר" בתל אביב, ו"אדמאמא" (חווה פרטית במושב ניר משה שהתפתחה למרכז להכשרת פרמקלצ'ר וקהילה).

כמו כן התארחנו אצל קהילת "הכושים העבריים" בדימונה וביקרנו בכפר בדואי לא מוכר. בסיום הסיור הגענו לפרוייקט העצמת הנשים בכפר הבדואי "לקייה" שבנגב. מארחינו בכפרים הבדואים הביעו נכונות לבחון מודלים של כפרים אקולוגיים כחלק מהנסיונות לפתרון נושא היותם בלתי מוכרים על ידי המדינה.

21 בנובמבר:

התחלנו את הסיור בדימונה, בביקור מודרך וארוחה טבעונית משובחת אצל קהילת "הכושים העבריים". קהילה זו הוקמה על ידי קבוצה של אפרו-אמריקאים שמצאו את ביתם הרוחני בנגב בישראל. מנהיגם הרוחני הוא בן עמי בן ישראל, ואנשי הקהילה שומרים על תזונה טבעונית בריאה כאשר הרבה ממזונם מגודל במקום.

כיום מונה הקהילה כ- 5000 חברים המתגוררים באזורים שונים בארץ, אך מרכזם כאמור- נמצא בדימונה.

http://africanhebrewisraelitesofjerusalem.com/

מדימונה נסענו לקיבוץ לוטן.

השתתפנו בקבלת שבת חגיגית ובארוחת ערב קהילתית, כשלאחר מכן נערכה התכנסות לכבוד בואה של קושה לארץ. באי ההתכנסות הגיעו מרחבי חבל אילות, בין השאר גם סטודנטים ממכון הערבה, ויחד צפינו במצגת שקושה העבירה על רשת הקהילות העולמית GEN.

22 בנובמבר:

בבוקר נפגשה קושה עם ראשי קהילת קיבוץ לוטן, ולאחר מכן נערך סיור ב"אקו-כיף", מתחם הדרכות האקולוגיה במקום, ובקמפוס הסטודנטים.

קיבוץ לוטן הינה קהילה הוליסטית שיוויונית המבוססת על גישה משוחררת ליהדות, מודעות סביבתית וחיים משותפים.

המרכז לאקולוגיה יצירתית הינו מקום חשוב בקיבוץ, המאפשר אימון וניסוי בכל הקשור לחינוך לקיימות- ואכן מגיעים אליו אלפי משתתפים בשנה מרחבי הארץ והעולם.

http://www.kibbutzlotan.com/

לאחר שעזבנו את לוטן ביקרנו בקיבוץ נאות סמדר, שם קיבלנו סיור מודרך במרכז האמנויות המרשים והייחודי, והגענו עד לאזור הגידולים החקלאיים עם מקווה המים המלאכותי והמקסים.

נאות סמדר הוקם ב-1989 כקהילה לומדת הממוקדת בתחומי שיתוף הפעולה ויצירתיות בחיי היומיום. בראש סדרי העדיפויות של הקיבוץ כיום נמצאת התודעה האקולוגית- הבאה לידי ביטוי בחקלאות האורגנית, האארכיטקטורה המדברית הטבעית, מערכות שימור המים ומרכז האמנויות הנמצאים במקום.

http://www.neot-semadar.com/about

בדרך חזרה צפונה עצרנו ב"האנגר אדמה" שבמצפה רמון.

האנגר אדמה הינו מרכז ללימודי מחול ותנועה, המשמש כיום גם כמרכז ליצירה ואקולוגיה.

http://www.adama.org.il/

עוד ביקרנו בכפר הבדואי הלא-מוכר אבו-קורינאט, שם נפגשנו עם ראשי מועצת הכפרים הלא מוכרים בנגב, המייצגים 45 כפרים וכ-14,000 בני אדם. שמענו מהם על הקשיים הבירוקרטים עם רשויות המדינה מולם הם ניצבים ועל סירוב הרשויות להכיר בדרך החיים הבדואית המסורתית.
https://en.wikipedia.org/wiki/Regional_Council_of_Unrecognized_Villages

לאחר ארוחת הצהריים המשכנו לביקור במרכז להעצמת הנשים בלקייה (עיירה בדואית).

למרכז "רקמת המדבר" קיימים מספר פרוייקטים נפלאים להשבת כוחן ומקומן הראוי של הנשים בחברה הבדואית. את ההסבר קיבלנו מנעמה אל-סאנה, מקימת היוזמה, אשר חלקה עימנו גם את סיפורה האישי.
http://desert-embroidery.org/

 

לקראת שקיעה הגענו למרכז האקולוגי "אדמאמא" במושב ניר משה- שם נערך סיור קצר, ולאחר ארוחת ערב טעימה באדיבות מתנדבי המקום- פרשנו לישון.

אדמאמא הוקמה ב-2001 על ידי עירית וגור רותם כמרכז להשראה והתנסות בכל הקשור לחיים ברי קיימא, ולמתן כלים להתמודדות אנושית אלטרנטיבית עם שינויי האקלים.

http://adamama.org.il

23 בנובמבר:

כנס GEN  ישראל הראשון בקיבוץ גזר.

בכנס השתתפו כ-250 א/נשים- נציגי קהילות ומתעניינים בנושא מרחבי הארץ. למעט המצגות המרתקות של קושה ועירית בהן הן סקרו את פעילות הרשת בעולם ובארץ, היו גם מספר דוברים מרגשים- ביניהם גם אעידה שיבלי, ממקימי GEN פלשתין המתגוררת בקהילת תמרה. המשכנו לפאנל נציגי רשתות בישראל, ומשם למעגלי שיח בשיטת "המרחב הפתוח" בהם עלו הרבה נושאים מרתקים הנוגעים בכולנו.

סיימנו את היום במעגל גדול ומעורר השראה, בו נאמרו הרבה תודות על ההתרחשות של ההתכנסות הזו, שהעירה תקווה בלבבות המשתתפים.

עם תום הכנס ביקרנו בקיבוץ העירוני "תמוז" שבבית שמש שם פגשנו את רן רביב- חבר הקיבוץ ורכז הקיימות של רשת הקהילות המכוונות.

את הלילה העברנו בקהילה העירונית "עץ בעיר" שבתל אביב.

עץ בעיר הינה בית אקולוגי בלב תל אביב. הקהילה הרחבה מונה כמה מאות חברים כאשר 6 מהם חיים יחד בקומונה.

http://www.citytree.net/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *